Congratulations to our 2017 winners!


Carbon Management
Winner: O-I
Finalists:
  • Achilles Information and Enviro-Mark Solutions
  • Resolute Forest Products
  • Suffolk County Council & Carbon Smart
  • TATA Consultancy Services WSP | Parsons Brinckerhoff

Large Consultancy of the Year 
Winner: Ameresco
Finalists:
  • AECOM
  • Corporate Citizenship
  • DNV GL
  • Mott MacDonald

SME Consultancy of the Year 
Winner: Simply Sustainable
Finalists:
  • Almach Energy
  • Carbon Clear
  • Eight Associates
  • Energise Ltd
  • Epi Consulting
  • Greengage Environmental
  • Syzygy Renewables Limited

CSR, Charity & Community Initiative
Winner: City Harvest London
Finalists:
  • ARM
  • Northumbrian Water Group
  • SITA
  • Total Gas & Power
  • VINCI Facilities
  • Willmott Dixon
  • Yorkshire Water Services

Employee Engagement & Behaviour Change
Winner: Royal Mail Group
Highly Commended: Unite Students
Finalists:
  • Amec Foster Wheeler
  • Costa Express & Simply Sustainable
  • Travis Perkins
  • Lloyd's
  • Premier Foods
  • Carlson Wagonlit Travel

Energy Institute Energy Manager of the Year
Winner: Rachel Ward of London Metropolitan University
  • Ollie Rosevear, Costa Coffee
  • Daniel Connor, Npower

Energy Management
Winner: Costa Coffee
Finalists:
  • Travis Perkins
  • London Metropolitan University
  • NG Bailey
  • Pladis
  • RSA Insurance Group
  • Westfield Europe

Sustainability Leader 
Winner: James Thornton of ClientEarth
Finalists: 
  • Georg Kell, Arabesque Asset Management Ltd
  • Dr Mark Bristow, Randgold Resources
  • Gabrielle Ginér, BT
  • Fiona Daly, Barts Health NHS Trust
  • James Piper, Ecosurety
  • Paul Dobson, Premier Foods

Sustainability Product Innovation: Energy
Winner: SmartestEnergy
Finalists: 
  • ABB
  • Halcyan Ltd
  • Minus7 
  • Off Grid Energy 
  • Vickers

Sustainability Product Innovation: Resources
Winner: International Synergies 
Finalists:
  • Cranfield University
  • Ecosurety
  • Frank Green Limited (UK)
  • Romonet
  • Saathi
  • Samsung Electronics
  • Schneider Electric Energy and Sustainability Services
  • Waterscan

Sustainability Reporting
Winner: Heineken
Finalists: 
  • Amec Foster Wheeler
  • ARM
  • Home Office
  • Interserve
  • Lloyds Banking Group
  • Virgin Media
  • Vodafone Group

Sustainability/CSR Manager of the Year
Winner: Kristina Jackson of ISS Facility Services
Finslists:
  • Hélène Carpentier, ISS Facility Services
  • James McMorrow, Anglia Route Collaboration

Sustainable Building of the Year
Winner: Grosvenor Britain and Ireland
Finalists:
  • Canary Wharf Group
  • Honeywell Building Solutions
  • Medway Council with Hydrostat 
  • Wienerberger
  • XCO2

Sustainable Business of the Year
Winner: Interface
Finalists:
  • Adnams
  • Anglia Ruskin University
  • AccorHotels
  • Interserve plc
  • John Hogg Operational
  • McNicholas Construction Services
  • The Larkfleet Group

Sustainable Packaging
Winner: Multitank
Finalists:
  • Simply Cups, Nextek Limited and AShortWalk
  • Frugalpac
  • TIPA
  • Parkside Flexibles

Sustainable Supply Chains
Winner: ITRI
Finalists:
  • BT
  • Coca-Cola European Partners
  • Encirc
  • McDonald's Restaurants
  • Resolute Forest Products
  • TUCO

Sustainable Transport & Travel
Winner: Virgin Atlantic Airways
Finalists:
  • Fleetdrive Electric
  • HM Revenue & Customs
  • National Express
  • Elior UK
  • Martin Brower UK

Waste & Resource Management
Winner: Clearfleau
Finalists:
  • Adnams
  • BaxterStorey
  • Gatwick Airport
  • ISS Facility Services in partnership with RBS
  • Mars, Incorporated
  • Vacherin
  • CEMEX UK and Biffa

Water Management
Winner: Adnams
Finalists: 
  • Global Action Plan
  • Heathrow Airport
  • Northumbrian Water Group
  • Southern Water
  • Honeywell